Polat Towers’da Yangın Çıktı; Tüm Haberler

01.08.2012

Polat Towers’da Yangın Çıktı; “Akıllı Bina Sistemleri” Can Kaybını Önledi
deneme Polat Towers’da Yangın Çıktı; “Akıllı Bina Sistemleri” Can Kaybını Önledi

Dikilitaş’ta bulunan 42 katlı Polat Tower Residence'nin giriş katında Temmuz ayında yangın çıktı. Binanın dış cephe izolasyon sisteminde çıktığı belirlenen yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü ve binanın dış cephesini sardı. Bina, yapılan anonslarla tahliye edildi ve herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Dış cepheyi saran yangın nedeniyle binanın izolasyon malzemeleri ve camları kırılarak yere düştü. Yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun çabasıyla yaklaşık 30 dakikada kontrol altına alındı. Olay yerinde inceleme yapan ve bilgi alan Vali Avni Mutlu, yaptığı ilk açıklamada, yangının ”Binanın dış cephesinde, klimaların bulunduğu bölgede teknik bir problemden kaynaklandığını” söyledi. 

2002 yılında hizmete giren Polat Tower akıllı bina olarak tasarlandı. Büyük yapılarda insanlar daha çok dumandan zarar görüyor. Polat Tower, dünyada çok az binada bulunan özel iki yangın merdivenine ve bir asansöre sahip. Yangın esnasında, içeriye basınçlı temiz hava verilerek dışarıdaki dumanın içeri girmesi önlendi. Binanın 1600 kWa’lık 2 adet kendi trafosu bulunuyor. Yüksek gerilim iletiminde busbar türü modüler kablolar kullanılıyor. Elektriği klasik kablo bağlantıları yerine busbar sistemi ile iletmenin binaya sağladığı önemli avantajlar var. Birbirine geçmeli küçük modüllerden oluşan bu sistem sayesinde, herhangi bir problem anında modül kopuyor ve elektrik kesiliyor. Bu sistem uygulanmamış olsa, Polat Tower yangınının çok kısa sürede daha da büyümesi ya da kontrol altına alınmasının güçleşmesi söz konusu olabilirdi. 

Binanın kendi yangın söndürme sistemi de yangının kısa sürede söndürülebilmesinde büyük rol üstlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Polat Tower Residence'daki yangında mal kaybı olmasına rağmen can kaybı olmadığını belirterek, “Bu olay bize bunu gösterdi; çok akıllı bir bina yapmışlar. Sistem kendi kendini soğuttu, yangın sistemleri çalıştı, bu tabii ki içeriye sirayet etmesini önledi. İçerideki sistemleri kapattı, gaz sistemlerini kesti. İçeride olası bir gaz sıkışmasına ve patlamasına mahal vermedi ve içeriye ters basınç vererek, dumanının içeriye girmesini önledi” dedi. İstanbul 'a yapılan binaların “akıllı” olması gerektiğini, bu nedenle Adnan Polat 'a teşekkür ettiğini kaydeden Topbaş; “İstanbul'a yapılan gökdelenlerde yanıcı malzemelerden mümkün mertebe kaçınılması gerekiyor” dedi. Topbaş, İtfaiye Daire Başkanı'nın verdiği bilgilere de değinerek, binanın yangın merdivenlerinin gayet rahat olduğunu, tahliye için insanların oraya alındığını anlattı. Binanın yazılım program değerinin Adnan Polat 'ın ifadesine göre 6 milyon dolar olduğunu belirten Topbaş, şunları kaydetti: “Bu yatırımın işte bugün sonucunu görüyoruz. Bir facia yaşanabilirdi. Demek ki, bilime ve teknolojiye çok dikkat etmek gerekiyor. İtfaiye araçlarının dahi ulaşamayacağı irtifalar var, şu anda bizim burada 50 metreye ulaşan merdivenimiz var ama burada 112 metrelik bir yükseklik var. Şunu da net ifade edebilirim; göreve geldiğimden itibaren itfaiyemizi çok geniş bir çapta teçhiz ettik. Ekiplerimiz her sabah antrenman yapmaktalar, şu anda New York itfaiyesi ile eşdeğer olduğumuzu net olarak ifade etmeliyim”. 

Olayla ilgili yaptıkları değerlendirmede, Adnan Polat 'ın kendisine, “Bu, İstanbul'daki gökdelenlere bir uyarı, buna göre dikkat edilmesini, yapılarımızın buna göre yapılmasını bize gösteriyor” dediği bilgisini veren Topbaş, kendilerinin de buna katıldığını aktardı. Topbaş, belediyeler olarak daha hassas olmak zorunda olduklarını vurgulayarak, “Çünkü buralarda binlerce insan çalışıyor, yaşıyor. New York'taki ikiz kuleler faciasını hep beraber izledik ve gördük. Kentimizde böyle bir facianın yaşanmasını istemiyoruz, yatırımcılarımızın da bu hassasiyeti göstermesi gerekiyor” dedi. Topbaş, yapıların Yangın Yönetmeliğine uygun yapılması gerektiğini de hatırlattı. 

'Sistem, kendini korudu'

Polat Holding'e ait Polat Tower Residense'nin sahiplerinden Adnan Polat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Cephedeki yangın başladığında binanın içindeki doğalgaz hattı kesildi. Asansörler durdu. Merdivenlere yüksek basınçlı hava verildi. Anons yapıldı. Odalar su içinde kaldı. Buraya çok ciddi bir yatırım yaptık; iyi ki de yapmışız. Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Binada 1500 kişi yaşıyor. Herkes çıktı. Sadece dış cephede hasar oluştu. Binanın içinde herhangi bir hasar yok. Çünkü sistem yangın anında hemen reaksiyon gösterdi, çalışmaya başladı. Onun için yangın içeriye sıçramadı. Mevcut sistem binayı korudu. Gökdelenler yapılırken, hassas teknolojilerin kullanılması gerekiyor”.

 

 

Polat Tower Hakkında 

Avrupa'nın en yüksek konut binalarından biri olan ve 152 metre yüksekliğindeki binanın tasarımı, stüdyo ev tipi. 33 katı konut olan 42 katlı kulenin, her konut katında 12 olmak üzere 406 tane stüdyo daire bulunuyor. Rezidansta, 81 ve 71 metrekarelik stüdyo daireler bulunuyor ve daireler, bir oda, bir salon, banyo ile mutfaktan oluşuyor. 650 araç kapasiteli otoparkı, kapalı yüzme havuzu, fitness merkezi bulunan bina, 33 bin noktasında ana bilgisayarın kontrolü altında tutuluyor ve yaratılan otomasyon senaryosuyla dünyada rezidans uygulamaları içerisinde ilk sıralarda yer alıyor.

Polat Tower Yangını İtfaiye Raporu

Olaydan sonra yapılan araştırma sonucu yangın raporu hazırlardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın hazırladığı yangın raporu özetle şöyle:

“Müdahaleden Önce Yangının Durumu: İhbarın alınmasını müteakiben 3 dakika gibi kısa süre içerisinde olay yerine varıldı. Çok katlı Polat Tower Residence binasının ön kısım dış cephesinin yoğun dumanla birlikte alevli surette yandığı görüldü. Bina dahili ile teras çatı bölümüne sirayetin olduğu görülmesi üzerine hariçten serilen kollar ve merdiven araçları ile ön kısım dış cepheye, dahilinden teras çatısına çıkılarak da buradan yapılan müdahale ile yangının bina dahili ve çevresine sirayeti önlenmiş ve yürütülen müdahale organizasyonu neticesi kısa sürede kontrol altına alınmıştır.

Yanan Şeyin Son Durumu: Polat Tower Residence’ın doğu cephesindeki daireler ağırlıklı olmak üzere kuzey ve güney cephesinde bulunan bazı daireler kısmen islenmek, ıslanmak,  kapıları, pervazları, iç dekorasyonu, parkeleri, elektrik, elektronik tesisatı, otomasyon ve yangın söndürme sistemleri, duvar boya ve kaplamaları kısmen deforme olmak suretiyle zarar görmüştür. Bina dış cephesinde kompozit kaplamanın doğu cephesi tamamen yanmak, kuzey cephesi köşe kısmı yanmak, doğu cephesi ve kuzey cephesi camlı alüminyum cephe giydirme sistemi kısmen kırılmak, kavrulmak ve islenmek, bina giriş kanopinin tamamı yanmak, resepsiyon üstü alçıpan tavanın tamamı, resepsiyon duvarları ahşap kaplaması kısmen, resepsiyon girişi X-ray ve Hidden gate cihazları kısmen, lobi ve kanopi aydınlatması ve elektrik tesisatı tamamen islenmek ve ıslanmak suretiyle zarar görmüştür. Doğu cephesi chiller ve tesisat şaftı tamamı yanmak,  genel mekânlar (ortak alanlar) islenmek ve kısmen ıslanmak suretiyle zarar görmüştür. Binaya ait paratoner tesisatı kısmen yanmak suretiyle zarar görmüştür. Ön cephe aydınlatmaları, kamera sistemi, bina giriş döner kapı ve çarşı girişleri ve kayar kapılar ıslanmak kısmen kırılmak suretiyle zarar görmüştür.

Yangın esnasında binadan kopan parçalar Acıbadem Hastanesi’nin Polat Tower’a bakan cephesine kısmen zarar vermiştir. Residence dahili ve elektrik tesisatı ile yangın güvenlik sistemleri kısmen islenmek ve ıslanmak suretiyle zarar görmüştür. Çatı parapet üstü alüminyumları yanmak suretiyle zarar görmüştür. 3 adet ofis bölümü kısmen islenmek ve ıslanmak suretiyle zarar görmüştür. Polat Tower Yaşam Merkezi’nde bulunan Akbank, HSBC ve Türkiye İş Bankası’nın Fulya şubeleri zarar görmüştür. Bina yanında Haydar Aliyev bilim merkezi otoparkında bulunan çok sayıda araç da hasar görmüştür. 
   
Olayın Çıkış Sebebi:

Polat Tower Residence binasında yangın olayının çıkış nedeninin tespitine yönelik olarak yapılan tahkikat ve araştırmalar neticesinde, yangın olayının öncelikle başlangıç ve ağırlık merkezi tespit edilmeye çalışılmıştır. Yangın anı, seyri ve sonrası enkaz arası yapılan incelemelere göre; Polat Tower binası lobi giriş holü cephesinde dairelere hitap eden chiller (soğutma-ısıtma) grupları olduğu ve ön cephe 1. kat seviyesi, lobi giriş kısmı birleşim yerine yakın yüzeyde yangından mütevellit beton tahribatı olduğu gözlemlenmiştir. Bu alanda yapılan enkaz araştırmalarında elektrik ark emareleri bulunan bir ucu kat dahilindeki pano odasına gittiği müşahede edilen kopmuş kablo uçları ve klima ünitelerinin bir kaçında yoğun hararet deformasyonu ve metal ergimeleri gözlemlenmiştir. Yine bu alanda bina beton yüzeyine tutturulmuş ve ağır tahribat emareleri görülen paratoner tesisatına ait kablolarında olduğu görülmüştür. Elde edilen bilgi ve bulgular ışığında, katların soğutma gruplarının bulunduğu tesisat şaftı olarak adlandırılabilen alan içerisinde 1. kata hitap eden klima ünitelerine veya buradan geçerek bina dış yüzeyinden diğer alanlara giden elektrik tesisat kablolarının klima cihazlarına veya tesisatın diğer elemanlarına bağlantı noktalarında herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen arıza sonucu oluşan şerarelerin kablo izolelerini ve plastik aksamlarını tutuşturması ile başladığı, bina dış cephe izolasyon malzemesi ile bina beton yüzeyi arasında hararet yükü oluşturduğu ön yüzey doğu cephesinin kuzey köşesinden ısı izolasyon malzemesinin bütünlüğünün bozulduğu alanda mevcut alucobond kompozit cephe kaplama malzemenin iç yüzey alüminyum ile ara yüzeyindeki polistren kaplamayı da tutuşturması sonucunda dış alanda alevli yanmaya dönüştüğü ve hava sirkülasyonu etkisi ile dış cephe tüm yüzeyine kısa sürede yayıldığı kanaati hasıl olmuştur.”

“Her bina, maliyetinin yüzde 3 ile 7’si arasında değişen bütçelerle akıllı hale gelebilir”

Polat Tower Residence ile birlikte Türkiye ve dünyada binlerce binanın güvenli ve enerji verimli olmasını sağlayan sistemlerin arkasında Honeywell Bina Çözümleri (HBS) var. Honeywell Bina Çözümleri yetkilileri, Polat Tower Residence yangını ile akıllı ve entegre bina sistemleri hakkında bilgi verdi. 

Honeywell Bina Çözümleri Doğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Daniela Pandrea eski ya da yeni tüm binaların güvenliğinin akıllı ve entegre sistemlerle sağlanabileceğini belirtti. Bunun bütçesinin binanın maliyetinin yüzde 3 ile 7’si arasında değişeceğini kaydeden Pandrea şunları söyledi: “Türkiye’de ve dünyada akıllı ve entegre bina otomasyon sistemleri artık binalarda hayatımızın daha güvenli ve verimli olmasında önemli rol üstleniyor. Honeywell olarak biz de sağladığımız sistemlerle hayatı daha güvenli, sağlıklı ve enerji verimli hale getiriyoruz. Akıllı işletim sistemleri ile eski ya da yeni tüm binalar akıllı bina haline getirilebiliyor. Bir binanın yüzde 3’ü kadar bir bütçe ayırarak akıllı binalarda, güvenli hayatlar sürmek mümkün.”

 

Polat Tower Residence’da hayat kurtaran sistem

Polat Tower Residence’da Honeywell Bina Çözümleri tarafından sağlanan yangın alarmı, kartlı geçiş, hırsız alarmı ve CCTV sistemleri ile tamamen entegre olan otomatik HVAC (iklimlendirme) ve aydınlatma sistemleri kullanılıyor. 2002 yılında uygulanan bu sistemlerin bakımı da HBS tarafından gerçekleştiriliyor.

17 Temmuz’da meydana gelen yangından Honeywell HBS sistemleri iyi bir performans sergileyerek insanların en hızlı şekilde tahliyesini sağladı. Yangın cephe boyunca yayıldıkça Honeywell akıllı yangın alarm sistemine bağlı yangın sensörleri kumanda merkezine alarm sinyalleri verdi ve böylece iklimlendirme, asansörler, kartlı geçiş gibi diğer sistemlerin de yangın alarm modu devreye girdi.

Sistem sayesinde yangın sırasında doğalgaz otomatik olarak kesildi, otopark kapıları ve kartlı geçiş turnikeleri anında açık hale geldi, yangının çoğalmaması için binaya taze hava girişi engellendi, duman tahliye sistemi çalıştırıldı. Bina sakinlerini uyarmak ve çıkışa yönlendirmek için merdivenlerde bulunan hoparlörler/işaret ışıkları etkinleştirildi. Yangın asansörü dışındaki tüm asansörler zemin kata gönderildi. Polat Tower Residence’da 2002 yılında kurulan sistemin bugüne kadar düzenli bakımının yapılmış olması, gerektiği anda sistemden en yüksek performansın alınmasında etkili oldu.

fft2mm1106996.jpg

Tüm Hakları Saklıdır © 1992 -2013 AE Bina Teknolojileri
Tasarım Ankara Rehberi  | Yayınlama Ankara Hosting